Со 5 натпреварувачи – 5 медали, “Sofia BJJ Open 2018”

Денес, на силниот меѓународен турнир во Граплинг, нашите Федерација за представуваа 5 репрезентативци од "Д Стронгест & РУТС БЏЏ - Куманово" кои освоиа освоиа...

Најголем успех на Македонската репрезентација за бразилска џиу џица

На престижниот меѓународен турнир во бразилска џиу џица”Abu Dhabi Pro Rome 2018”, Македонската репрезентација предводена од Претсетателот , Ивица Алексовски  заедно со своите избраници освои 18...

10 медали за нашите БЏЏ репрезентативци

Нашата репрезентација во Бразилска Џиу Џица составена од членовите од нашите "Д СТРОНГЕСТ & РУТС БЏЏ" клубови од Скопје и Куманово, оваа сабота се...

Рашгарди : Зошто ги користиме во БЏЏ и која е разликата...

Рашгардот е главна опрема во но-ги борбите, односно во граплингот, но често се збори и за неговата употреба да се носи под кимоно. Некои...

Државно првенство во БЏЏ Велес 2018- кимоно и Граплинг

Настан: Државно првенство во БЏЏ во кимоно и без кимоно Место: Велес - Спортска сала "Гемиџии" Дата: 25.03.2018 Екипен пласман: Д Стронгест & Рутс БЏЏ Скопје – ...

“BJJ Black Belts Camp” – Охрид 2017

Овој викенд во Охрид се одржа традиционалниот Камп за бразилска џиу џица кој оваа година беше предводен од 2 црни појаси во БЏЏ, Проф....

Следниот викенд – БЏЏ Камп во Охрид со Проф. Роберт Наумоски

Следниот викенд во организација на клубовите за боречки вештини "Д Стронгест & РУТС БЏЏ" и Македонската Федерација за Бразилска Џиу Џица ќе се одржи...

Применливоста на бразилската џиу џица во реална борба

Денес во меѓусебните разговори, особено кај оние веќе тренирале некоја боречка вештина или спорт секогаш е актуелно едно прашање: "Применливоста на боречките вештини и...

Дали заслужуваш син појас во БЏЏ?

Сите знаат дека авантурата до црниот појас е долга и тешка. Голем дел од луѓето го добиваат синиот појас, но ретко кој продолжува понатаму....

Работен состанок на Претседателот на Македонската Федерација за БЏЏ со новиот...

Вчера во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа работен состанок меѓу новиот Директор на Агенцијата за млади и спорт,г-динот Дарко Каевски...

Клубови

Д СТРОНГЕСТ – Скопје

Центарот за боречки вештини “Д СТРОНГЕСТ” лоциран на ул. Емил Зола бр.10 во Скопје и е најквалитетното место во нашата држава доколку сакате да...

Д СТРОНГЕСТ Охрид

Клубот за Бразилска Џиу Џица "Д Стронгест" започна со работа во 2012 година а регистриран е во 2013 г во рамките на Македонската БЏЏ...

Д СТРОНГЕСТ – Куманово

Клубот за бразилска џиу џица Д’Стронгест-Рутс БЏЏ Куманово е основан на 17.06.2013 година од страна на главниот тренер во клубот, Мартин Стефановски. Од основањето...

БЏЏ – Прилеп

Клубот за Бразилска Џиу Џица - БЏЏ Прилеп започна со работа во 2012 година, а во 2013 година стана член на Македонската БЏЏ федерација. Тренери...

Д СТРОНГЕСТ – Аеродром

Д Стронгест Аеродром е првиот клуб кој произлезе од клубовите под Д Стронгест. Основан е во 2007 година, со почетна локација во ОУ Лазо Ангеловски...