Успех за борците од “ROOTS BJJ” – Скопје на меѓународниот турнир...

Викендов во Охрид се одржа турнир во Бразлиска Џиу Џица каде учествуваа натпреварувачи од Република Македонија, Црна Гора и Албанија. За одличната организација и...

“RIO HEROES” – дел од историјата – ММА борба помеѓу маж...

Наназад во времето...Станува збор за ММА организацијата Rio Heroes во Бразил, која е основана од страна на Јорге Pereira, кој воедно е поранешен ММА...

Ти не назадуваш, другите напредуваат !

Луѓето што практикуваат БЏЏ често имаат фрустрации. Тие се загрижени и имаат чувство дека не напредуваат. Поради таа несигурност често се случува да ги...

Како да ја интегрираш твојата БЏЏ во ММА борба

Кога Royce Gracie излезе и ги доминираше најдобрите борци во светот со неговата Бразилска Џиу-Џица во почетоците на UFC, БЏЏ стана една од најзастрашувачките...

Дали си спремен за твојот прв турнир?

Пријавувањето на твојот прв турнир може да биде стресно за тебе, особено ако не си се натпреварувал во други спортови претходно. Натпреварите се добар начин...

На претстојниот настан на Chael Sonnen ќе настапат Uriah Faber, Jake...

Граплинг промоцијата на Chael Sonnen, Submission underground, припрема интересен програм за својот следен настан, кој ќе го предводат Jake Shields, и Dillon Danis, а...

Официјални резултати – V ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО БЏЏ – НО ГИ...

ТИМСКО НАТПРЕВАРУВАЊЕ: Д'Стронгест Рутс БЏЏ - Скопје............164 поени Д'Стронгест Рутс БЏЏ Охрид...............43 поени Д'Стронгест Рутс БЏЏ Прилеп.............27 поени Д'Стронгест Рутс БЏЏ Куманово..........22 поени Д'Стронгест...

Rodolfo Vieira за БЏЏ: Многу е тешко да се бориш 9...

Rodolfo Vieira се пензионира од БЏЏ на многу рана возраст - 25. До овој момент тој имаше освоено 5 светски титули. Сега е фокусиран...

Уште една победа за Даниела Алексовска – “Ниш БЏЏ Опен 2017”...

Нашата најуспешна македонска натпреварувачка во бразилска џиу џица Даниела Алексовска, член на "Д Стронгест & РУТС БЏЏ" предводен од Претседателот на Македонската Федерација за...

Стефан Пецевски… Златен медал во категорија на виолетови појаси 

Прв пат борба во виолетови појаси, македонскиот најуспешен БЏЏ натпреварувач,Стефан Пецевски освои златен медал.  Сега Пецевски има можност да се бори во апсолутна категорија каде...

Клубови

Д СТРОНГЕСТ – Скопје

Центарот за боречки вештини “Д СТРОНГЕСТ” лоциран на ул. Емил Зола бр.10 во Скопје и е најквалитетното место во нашата држава доколку сакате да...

Д СТРОНГЕСТ Охрид

Клубот за Бразилска Џиу Џица "Д Стронгест" започна со работа во 2012 година а регистриран е во 2013 г во рамките на Македонската БЏЏ...

Д СТРОНГЕСТ – Куманово

Клубот за бразилска џиу џица Д’Стронгест-Рутс БЏЏ Куманово е основан на 17.06.2013 година од страна на главниот тренер во клубот, Мартин Стефановски. Од основањето...

БЏЏ – Прилеп

Клубот за Бразилска Џиу Џица - БЏЏ Прилеп започна со работа во 2012 година, а во 2013 година стана член на Македонската БЏЏ федерација. Тренери...

Д СТРОНГЕСТ – Аеродром

Д Стронгест Аеродром е првиот клуб кој произлезе од клубовите под Д Стронгест. Основан е во 2007 година, со почетна локација во ОУ Лазо Ангеловски...