Двајца европски прваци за македонската БЏЏ репрезентација

0
Во периодот од 7ми до 8ми октомври се оддржаа европско првенство во Истанбул Турција кое беше поделено на 3 дела (под 18 - youth...

Светско првенство Абу Даби – Освоен бронзен медал

0
На ден 14 ноември 2022 година во Абу Даби се оддржа четиринаесеттото светско првенство во Бразилска Џиу Џица. На ова првенство за прв пат учествуваше...

,,AЈП Бугарија” 10 медали за нашите репрезентативци

0
На ден 16.04.2022 се оддржа балканско првенство во бразилска џиу џица ,,АЈП Бугарија” на кое нашите репрезентативци се закитија со 10 медали од кои...

Наоѓање мир во насилството

0
Ако им кажете на луѓето дека тренирате џиу-џицу или било која друга боречка вештина, секогаш добивате различни реакции. Повеќето луѓе кои не тренираат боречки...

Зошто во БЏЏ униформата за тренинг се нарекува “Gi” а не...

0
Во Бразилската Џиу Џица, униформа (горен дел и панталони) е честопати наречена „gi“, иако поголемиот дел од земјите што зборуваат португалски сеуште ја нарекуваат...

УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ УСПЕХ!!!! 18 Медали за Македонските БЏЏ репрезентативци

0
Македонската репрезентација во бразилска џиу-џица викендов беше дел од престижен турнир во Босна и Херцеговина, кадешто остварија голем успех и освоија 18 медали. Репрезентацијата настапи...

Официјалната листа на натпреварувачи на најпрестижниот турнир во граплинг – „ADCC...

0
Оваа е финалната официјална листа на натпреварувачи за „Олимписките игри“ во Бразилското Џиу Џицу. Овој престижен турнир ќе се одржи на 28ми и 29ти...

ABU DHABI NATIONAL PRO JIU-JITSU CHAMPIONSHIP – BOSNIA AND HERZEGOVINA –...

0
Овој месец Македонската БЏЏ федерација ќе ја започне новата 2019/2020 натпреварувачка сезона. Првиот турнир на кој ќе учествуваат нашите најдобри претставници ќе се одржи...

Клубови

Д СТРОНГЕСТ – Скопје

0
Центарот за боречки вештини “Д СТРОНГЕСТ” лоциран на ул. Емил Зола бр.10 во Скопје и е најквалитетното место во нашата држава доколку сакате да...

Д СТРОНГЕСТ Охрид

0
Клубот за Бразилска Џиу Џица "Д Стронгест" започна со работа во 2012 година а регистриран е во 2013 г во рамките на Македонската БЏЏ...

Д СТРОНГЕСТ – Куманово

0
Клубот за бразилска џиу џица Д’Стронгест-Рутс БЏЏ Куманово е основан на 17.06.2013 година од страна на главниот тренер во клубот, Мартин Стефановски. Од основањето...

Д СТРОНГЕСТ – Аеродром

0
Д Стронгест Аеродром е првиот клуб кој произлезе од клубовите под Д Стронгест. Основан е во 2007 година, со почетна локација во ОУ Лазо Ангеловски...