Двајца европски прваци за македонската БЏЏ репрезентација

0
Во периодот од 7ми до 8ми октомври се оддржаа европско првенство во Истанбул Турција кое беше поделено на 3 дела (под 18 - youth...

“MONTENEGRO BJJ OPEN 2016” – МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БРАЗИЛСКА ЏИУ ЏИЦА,...

0
ЧЛЕНОВИТЕ на клубовите за БЏЏ “ROOTS BJJ” под водство на Председателот на Mакедонската Федерација за БЏЏ, Алексовски Ивица на вчерашниот силен меѓународен турнир во...

Зошто во БЏЏ униформата за тренинг се нарекува “Gi” а не...

0
Во Бразилската Џиу Џица, униформа (горен дел и панталони) е честопати наречена „gi“, иако поголемиот дел од земјите што зборуваат португалски сеуште ја нарекуваат...

Победи во ММА & Бразилска Џиу Џица & Граплинг за “Д...

0
Вчера во Велес се одржаа два настани поврзани со боречките вештини - "Cage Grappling" & "Fight Night Championship"!!!        Во предпладневните часови за одржа турнир во...

Со 5 натпреварувачи – 5 медали, “Sofia BJJ Open 2018”

0
Денес, на силниот меѓународен турнир во Граплинг, нашите Федерација за представуваа 5 репрезентативци од "Д Стронгест & РУТС БЏЏ - Куманово" кои освоиа освоиа...

Ти не назадуваш, другите напредуваат !

0
Луѓето што практикуваат БЏЏ често имаат фрустрации. Тие се загрижени и имаат чувство дека не напредуваат. Поради таа несигурност често се случува да ги...

ЈА ПРОДОЛЖУВАЊЕ УСПЕШНАТА ПРИКАЗНА СО НАШИТЕ МАЛИ ШАМПИОНИ!!!

0
Со 13 натпреварувачи, освоивме 13 медали!!!   Изминатиов викенд во Белград, Србија се одржа силен меѓународен турнир во бразилска џиу џица за деца до 18 години....

Клубови

Д СТРОНГЕСТ – Скопје

0
Центарот за боречки вештини “Д СТРОНГЕСТ” лоциран на ул. Емил Зола бр.10 во Скопје и е најквалитетното место во нашата држава доколку сакате да...

Д СТРОНГЕСТ Охрид

0
Клубот за Бразилска Џиу Џица "Д Стронгест" започна со работа во 2012 година а регистриран е во 2013 г во рамките на Македонската БЏЏ...

Д СТРОНГЕСТ – Куманово

0
Клубот за бразилска џиу џица Д’Стронгест-Рутс БЏЏ Куманово е основан на 17.06.2013 година од страна на главниот тренер во клубот, Мартин Стефановски. Од основањето...

Д СТРОНГЕСТ – Аеродром

0
Д Стронгест Аеродром е првиот клуб кој произлезе од клубовите под Д Стронгест. Основан е во 2007 година, со почетна локација во ОУ Лазо Ангеловски...