Ја пишуваме македонската БЏЏ историја…”Д Стронгест & РУТС БЏЏ”!!!

306
  • ДВАЈЦА НАТПРЕВАРУВАЧИ!!!
  • ЕДЕН ЗЛАТЕН МЕДАЛ!!!
  • ЕДЕН БРОНЗЕН МЕДАЛ!!!
  • “РУТС БЏЏ” – 6ти НАЈДОБАР ТИМ на ТУРНИРОТ!!!

14462953_1089403234442805_7205711127391287650_n    14446008_10209614616716367_8523352205335235207_n

Изминатиов викенд во Загреб, Хрватска се одржа силниот меѓународен турнир во бразилска џиу џица во организација на светската федерација за џиу џицу “ABU DHABI JIU JITSU FEDERATION”. Овој турнир беше квалификациски турнир за светското првенство кое се одржува секоја година во април во Абу Даби.

14462956_10209614302428510_3044944026947636732_n  14502928_10209614415991349_6710179652429235042_n

Еден од нашите најтрофејни натпреварувачи, член на “Д СТРОНГЕСТ & РУТС БЏЏ” и член на Македонската Федерација за БЏЏ, Стефан Пецевски под водство на својот тренер, Председателот на Македонската Федерација за БЏЏ, Алексовски Ивица го освои златниот медал по освоени три победи.

Во финалната борба го декласира својот противник од Унгарија и за само една минута ја заврши борбата со атрактивен зафат на вратот, по што противникот мораше да ја предаде борбата.

14516356_1089403027776159_1161807474966868207_n    14523125_1089425044440624_96496703483571995_n

ОВА Е ПРВ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА НАШ МАКЕДОНСКИ ПРЕДСТАВНИК, ЧЛЕН НА НАШАТА ФЕДЕРАЦИЈА ЗА БЏЏ!!!

14479790_10209614685998099_7050848795669927693_n  14469499_10209614766040100_4879407344841670024_n

Пецевски со ова се пласира за натпреварот во апсолутна категорија каде што се борат сите победници во категорија на плави појаси со тежина од 77 килограми па нагоре. Во првата борба, Пецевски со 77 килограми се бореше со противник кој беше 105 килограми и по резултат 0:0 ја загуби борбата ( со предност ).

14457521_10209614307268631_6630857671234253662_n  14563310_10209614695238330_8596376224700645419_n

Истотака кај борбите во категории за девојки, нашата натпреварувачка Наде Василевска го освои третото место и се закити со бронзен медал. Василевска истотака е првата македонка кој е дел од Македонската Федерација за БЏЏ која освоила медал на турнир во организација на “UAJJF”!!!

14463268_10209614066342608_3178794740871051890_n

Истотака тимот на “Д Стронгест & РУТС БЏЏ” од 38 тимови од 25 држави се пласира на извонредното 6 МЕСТО во ТИМСКА КОНКУРЕНЦИЈА и тоа САМО СО ДВАЈЦА СВОИ ПРЕДСТАВНИЦИ!!!

Не знаеме што ќе се случеше доколку материјалните средства не беа причина нашиот тим да биде со поголем број на натпреварувачи!!!

14502755_1089403721109423_3435131147829931695_n

ЕДИНСТВЕН СПОНЗОР НА НАШИОТ ТИМ БЕШЕ “Д СТРОНГЕСТ ШОП”!!!

Погледнете ја финалната борба на Пецевски!!!