Официјалната листа на натпреварувачи на најпрестижниот турнир во граплинг – „ADCC – Abu Dhabi Combat Club“

74

Оваа е финалната официјална листа на натпреварувачи за „Олимписките игри“ во Бразилското Џиу Џицу. Овој престижен турнир ќе се одржи на 28ми и 29ти Септември во САД.

МАЖИ -66 кг  (од 16)

  1. Ruan Alvarenga – Бразил (Alliance)
  2. Thomas Halpin – Ирска (Fightsports)
  3. Kenta Iwamoto – Јапонија (Tri-Force Jiu-Jitsu)
  4. Paulo Miyao – Бразил (Unity)
  5. Geo Martinez – САД (10th planet)
  6. Augusto Mendes – Бразил (Soul Fighters)
  7. Jamil Hill – САД (Lloyd Irvin)
  8. Pablo Mantovani – Бразил (Atos)
  9. Gianni Grippo – САД (Marcelo Garcia)
  10. Keith Krikorian – САД (10th Planet)
  11. Bruno Frazzato – Бразил (Atos)
  12. Matheus Gabriel – Бразил (Checkmat)
  13. Tye Ruotolo – САД (Atos)
  14. Richard Alarcon – САД (One Jiu Jitsu)
  15. Kennedy Maciel – Бразил (Alliance)
  16. Nicky Ryan – САД (Renzo Gracie)

МАЖИ -77 кг  (од 16)

  1. JT Torres – САД (Atos)
  2. Ross Nicholls – Обединето Кралство (Roger Gracie Academy)
  3. Jonathan Satava – САД (Alliance/Marcelo Garcia)
  4. John Combs – САД (Easton Training Center)
  5. Servio Tulio – Бразил (Gracie Barra)
  6. Mateusz Gamrot – Полска (Czerwony Smok Poznan)
  7. Lachlan Giles – Австралија (Absolute MMA)
  8. Lucas Lepri – Бразил (Alliance)
  9. Vagner Rocha – САД (Fight Sports)
  10. Renato Canuto – Бразил (Checkmat)
  11. Oliver Taza – Канада (Tristar)
  12. Edwin Najmi – САД (Gracie Barra)
  13. Celso Venicius – Бразил (Gracie Barra)
  14. DJ. Jackson – САД (Lloyd Irvin)
  15. Dante Leon – Канада (GF Team)
  16. Garry Tonon – САД (Renzo Gracie)

MAЖИ -88 кг  (од 16)

  1. Adam Wardzinski – Полска (Checkmat International)
  2. Alec Baulding – САД (Alliance)
  3. Josh Hinger – САД (Atos)
  4. Gabriel Almeida – Бразил (Checkmat)
  5. Ben Dyson – Англија (Roy Dean)
  6. Keller Locke-Sodhi – Aвстралија (Grappling Education)
  7. Craig Jones – Aвстралија (Absolute MMA)
  8. Rustam Chsiev – Русија (K-Dojo)
  9. Mike Perez – САД (Atos)
  10. Murilo Santana – Бразил (Barbosa JJ)
  11. Gabriel Argaes – Бразил (Gracie Barra)
  12. Gilbert Burns – Бразил (Zenith Team)
  13. Matheus Diniz – Brazil – (Marcelo Garcia)
  14. Jon Blank – САД (10th Planet)
  15. Mason Fowler – САД (Caio Terra)
  16. Valdir Araujo – Бразил (Fight Spots)

MАЖИ -99 кг  (Oд 16)

  1. Perttu Tepponen – Финска (TJJK Tampere – Hilti BJJ)
  2. Timothy-Michael Spriggs – САД (Lloyd Irvin)
  3. Paulo Jose – Бразил (Alliance)
  4. Mraz Avdoyan – Германија (Matrix Jiu Jitsu)
  5. Gordon Ryan – САД ( Renzo Gracie)
  6. Ben Hodgkinson – Aвстралија (Absolute MMA)
  7. Vinny Magalhaes – Бразил (Team Quest)
  8. Patrick Gaudio – Бразил (GF Team)
  9. Lucas Barbosa – Бразил (Atos)
  10. Luiz Panza – Бразил (Checkmat)
  11. Jackson Sousa – Бразил (Checkmat)
  12. Paul Ardila – САД (ATT)
  13. Dillon Danis – САД (Unity)
  14. Fellipe Andrew – Бразил (Zenith JJ)
  15. Keenan Cornelius – САД (Atos)
  16. Claudio Calasans – Бразил (Atos)

MAЖИ +99 кг  (Oд 16)

  1. Marcus “Buchecha” Almeida – Бразил (Checkmat)
  2. Eldar Rafigaev – Молдова – (Jungle Bjj)
  3. Aaron Tex Johnson – САД (Unity Jiu-Jitsu)
  4. Nick Rodriguez – САД (Renzo Gracie)
  5. Antonio Braga Neto – Бразил (AB-MMA)
  6. Mateusz Juskowiak – Полска (Murowana Goslina Team)
  7. Yuri Simoes – Бразил (Caio Terra BJJ)
  8. Orlando Sanchez – САД (Gracie Barra)
  9. Roberto Cyborg – Бразил (Cyborg Fight Sports)
  10. Jared Dopp – САД (Lovato BJJ)
  11. Joao Gabriel Rocha – Бразил (Soul Fighters)
  12. Kaynan Duarte – Бразил (Atos)
  13. Antonio Carlos Junior – Бразил (ATТ)
  14. Victor Hugo – Бразил (Ribeiro Jiu-Jitsu)
  15. Mahamed Aly – Бразил (Lloyd Irvin)
  16. John Hansen – САД (Vaghi Axios)

ЖЕНИ -60 кг  (Oд 8)

  1. Beatriz Mesquita – Бразил (Gracie Humaita)
  2. Jena Bishop – САД (Alliance)
  3. Franciele Nascimento Santos – Бразил (Alliance)
  4. Livia Gluchowska – Полска (Absolute MMA)
  5. Rikako Yuasa – Јапонија (Dragon’s Den)
  6. Bianca Basilio – Бразил (Almeida JJ)
  7. Elvira Karppinen – Финска (MMA Team 300)
  8. Ffion Davies – Велс (ECJJA)

ЖЕНИ +60 кг  (Out of 8)

  1. Gabi Garcia – Бразил (Alliance)
  2. Amanda Leve – САД (Ricardo Almeida BJJ)
  3. Carina Santi – Бразил (G13)
  4. Stephanie Egger – Швајцарија (Buddy Gym)
  5. Jessica da Silva – Бразил (Gracie Barra)
  6. Tayane Porfirio – Бразил (Gracie Barra)
  7. Nathiely Jesus – Бразил (Unity)
  8. Ana Carolina Vieira – Бразил (GF Team)

ГЛАВНА СУПЕР БОРБА

Andre Galvao – Бразил (Atos) – Моментален Шампион
vs.
Felipe Pena – Бразил (Gracie Barra) – 2017 Абсолутен АДЦЦ Шампион