Официјалната листа на натпреварувачи на најпрестижниот турнир во граплинг – “ADCC – Abu Dhabi Combat Club”

23

Оваа е финалната официјална листа на натпреварувачи за „Олимписките игри“ во Бразилското Џиу Џицу. Овој престижен турнир ќе се одржи на 28ми и 29ти Септември во САД.

 

Мажи -66 кг

  1. Ruan Alvarenga – Бразил (Alliance)
  2. Thomas Halpin – Ирска (Fightsports)
  3. Kenta Iwamoto – Јапонија (Tri-Force Jiu-Jitsu)
  4. Paulo Miyao – Бразил (Unity)
  5. Geo Martinez – САД (10th planet)
  6. Augusto Mendes – Бразил (Soul Fighters)
  7. Jamil Hill – САД (Lloyd Irvin)
  8. Pablo Mantovani – Бразил (Atos)
  9. Gianni Grippo – САД (Marcelo Garcia)
  10. Keith Krikorian – САД
  11. Bruno Frazzato – Brazil – (Atos) – Invited
  12. Matheus Gabriel – Brazil – (Checkmat) – Invited
  13. Tye Ruotolo – USA – (Atos) – Invited
  14. Richard Alarcon – USA – (One Jiu Jitsu) – Invited
  15. Kennedy Maciel – Brazil – (Alliance) – Invited
  16. Nicky Ryan – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner
  17. MALE -77 kg  (Out of 16)
    1. JT Torres – USA – (Atos) – ADCC Worlds 2017 winner
    2. Ross Nicholls – United Kingdom – (Roger Gracie Academy) – 1st European Trial winner
    3. Jonathan Satava – USA – (Alliance/Marcelo Garcia) – 1st North American Trial winner
    4. John Combs – USA – (Easton Training Center) – 2nd North American Trial winner
    5. Servio Tulio – Brazil – (Gracie Barra) – South American Trial winner
    6. Mateusz Gamrot – Poland (Czerwony Smok Poznan) – 2nd European Trial winner
    7. Lachlan Giles – Australia (Absolute MMA) – Asia & Oceania Trial winner
    8. Lucas Lepri – Brazil – (Alliance) – Invited
    9. Vagner Rocha – USA – (Fight Sports) – Invited
    10. Renato Canuto – Brazil – (Checkmat) – Invited
    11. Oliver Taza – Canada – (Tristar) – Invited
    12. Edwin Najmi – USA – (Gracie Barra) – Invited
    13. Celso Venicius – Brazil (Gracie Barra) – Invited
    14. DJ. Jackson – USA – (Lloyd Irvin) – Invited
    15. Dante Leon – Canada – (GF Team) – Invited
    16. Garry Tonon – USA – (Renzo Gracie) – Invited

    MALE -88 kg  (Out of 16)

    1. Adam Wardzinski – Poland – (Checkmat International) – 1st European Trial winner
    2. Alec Baulding – USA – (Alliance) – 1st North American Trial winner
    3. Josh Hinger – USA – (Atos) – 2nd North American Trial winner
    4. Gabriel Almeida – Brazil – (Checkmat) – South American Trial winner
    5. Ben Dyson – England (Roy Dean) – 2nd European Trial winner
    6. Keller Locke-Sodhi – Australia (Grappling Education) – Asia & Oceania Trial winner
    7. Craig Jones – Australia – (Absolute MMA) – Invited
    8. Rustam Chsiev – Russia – (K-Dojo) – Invited
    9. Mike Perez – USA – (Atos) – Invited
    10. Murilo Santana – Brazil – (Barbosa JJ) – Invited
    11. Gabriel Argaes – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
    12. Gilbert Burns – Brazil – (Zenith Team) – Invited
    13. Matheus Diniz – Brazil – (Marcelo Garcia) – Invited
    14. Jon Blank – USA – (10th Planet) – Invited
    15. Mason Fowler – USA – Caio Terra – 2nd North American Trial winner (moved from -99kg)
    16. Valdir Araujo – Brazil – (Fight Spots) – Invited

    MALE -99 kg  (Out of 16)

    1. Perttu Tepponen – Finland – (TJJK Tampere – Hilti BJJ) – 1st European Trial winner
    2. Timothy-Michael Spriggs – USA – (Lloyd Irvin) – 1st North American Trial winner
    3. Paulo Jose – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
    4. Mraz Avdoyan – Germany (Matrix Jiu Jitsu) – 2nd European Trial winner
    5. Gordon Ryan – USA -( Renzo Gracie) – moved from -88kg
    6. Ben Hodgkinson – Australia – (Absolute MMA) – Invited
    7. Vinny Magalhaes – Brazil – (Team Quest) – Invited
    8. Patrick Gaudio – Brazil – (GF Team) – Invited
    9. Lucas Barbosa – Brazil – (Atos) – Invited
    10. Luiz Panza – Brazil – (Checkmat) – Invited
    11. Jackson Sousa – Brazil – (Checkmat) – Invited
    12. Paul Ardila – USA – (ATT) – Invited
    13. Dillon Danis – USA – (Unity) – moved from -77kg
    14. Fellipe Andrew – Brazil – (Zenith JJ) – Invited
    15. Keenan Cornelius – USA – (Atos) – Invited (moved from -88kg)
    16. Claudio Calasans – Brazil – (Atos) – Invited

    MALE +99 kg  (Out of 16)

    1. Marcus “Buchecha” Almeida – Brazil – (Checkmat) – ADCC Worlds 2017 winner
    2. Eldar Rafigaev – Moldova – (Jungle Bjj) – 1st European Trial winner
    3. Aaron Tex Johnson – USA – (Unity Jiu-Jitsu) – 1st North American Trial winner
    4. Nick Rodriguez – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner
    5. Antonio Braga Neto – Brazil – (AB-MMA) – South American Trial winner
    6. Mateusz Juskowiak – Poland (Murowana Goslina Team) – 2nd European Trial winner
    7. Yuri Simoes – Brazil – (Caio Terra BJJ) – ADCC Worlds 2017 winner (moved up to +99kg)
    8. Orlando Sanchez – USA – (Gracie Barra) – Invited
    9. Roberto Cyborg – Brazil – (Cyborg Fight Sports) – Invited
    10. Jared Dopp – USA – (Lovato BJJ) – Invited
    11. Joao Gabriel Rocha – Brazil – (Soul Fighters) – Invited
    12. Kaynan Duarte – Brazil – (Atos) – Invited
    13. Antonio Carlos Junior – Brazil – (ATT) – Invited
    14. Victor Hugo – Brazil – (Ribeiro Jiu-Jitsu) – Invited
    15. Mahamed Aly – Brazil – (Lloyd Irvin) – Invited
    16. John Hansen – USA – (Vaghi Axios) – Invited

    FEMALE -60 kg  (Out of 8)

    1. Beatriz Mesquita – Brazil – (Gracie Humaita) – ADCC Worlds 2017 winner
    2. Jena Bishop – USA – (Alliance) – 2nd North American Trial winner
    3. Franciele Nascimento Santos – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
    4. Livia Gluchowska – Poland (Absolute MMA) – 2nd European Trial winner
    5. Rikako Yuasa – Japan (Dragon’s Den) – Asia & Oceania Trial winner
    6. Bianca Basilio – Brazil – (Almeida JJ) – Invited
    7. Elvira Karppinen – Finland – (MMA Team 300) – Invited
    8. Ffion Davies – Wales – (ECJJA) – Invited

    FEMALE +60 kg  (Out of 8)

    1. Gabi Garcia – Brazil – (Alliance) – ADCC Worlds 2017 winner
    2. Amanda Leve – USA – (Ricardo Almeida BJJ) – 2nd North American Trial winner
    3. Carina Santi – Brazil – (G13) – South American Trial winner
    4. Stephanie Egger – Switzerland (Buddy Gym) – 2nd European Trial winner
    5. Jessica da Silva – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
    6. Tayane Porfirio – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
    7. Nathiely Jesus – Brazil – (Unity) – Invited
    8. Ana Carolina Vieira – Brazil – (GF Team) – Invited

    MAIN SUPERFIGHT

    Andre Galvao – Brazil – (Atos) – current Absolute champion
    vs.
    Felipe Pena – Brazil – (Gracie Barra) – ADCC Worlds 2017 Absolute champion

    th Planet)

  18. Bruno Frazzato – Brazil – (Atos) – Invited
  19. Matheus Gabriel – Brazil – (Checkmat) – Invited
  20. Tye Ruotolo – USA – (Atos) – Invited
  21. Richard Alarcon – USA – (One Jiu Jitsu) – Invited
  22. Kennedy Maciel – Brazil – (Alliance) – Invited
  23. Nicky Ryan – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner

MALE -77 kg  (Out of 16)

  1. JT Torres – USA – (Atos) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Ross Nicholls – United Kingdom – (Roger Gracie Academy) – 1st European Trial winner
  3. Jonathan Satava – USA – (Alliance/Marcelo Garcia) – 1st North American Trial winner
  4. John Combs – USA – (Easton Training Center) – 2nd North American Trial winner
  5. Servio Tulio – Brazil – (Gracie Barra) – South American Trial winner
  6. Mateusz Gamrot – Poland (Czerwony Smok Poznan) – 2nd European Trial winner
  7. Lachlan Giles – Australia (Absolute MMA) – Asia & Oceania Trial winner
  8. Lucas Lepri – Brazil – (Alliance) – Invited
  9. Vagner Rocha – USA – (Fight Sports) – Invited
  10. Renato Canuto – Brazil – (Checkmat) – Invited
  11. Oliver Taza – Canada – (Tristar) – Invited
  12. Edwin Najmi – USA – (Gracie Barra) – Invited
  13. Celso Venicius – Brazil (Gracie Barra) – Invited
  14. DJ. Jackson – USA – (Lloyd Irvin) – Invited
  15. Dante Leon – Canada – (GF Team) – Invited
  16. Garry Tonon – USA – (Renzo Gracie) – Invited

MALE -88 kg  (Out of 16)

  1. Adam Wardzinski – Poland – (Checkmat International) – 1st European Trial winner
  2. Alec Baulding – USA – (Alliance) – 1st North American Trial winner
  3. Josh Hinger – USA – (Atos) – 2nd North American Trial winner
  4. Gabriel Almeida – Brazil – (Checkmat) – South American Trial winner
  5. Ben Dyson – England (Roy Dean) – 2nd European Trial winner
  6. Keller Locke-Sodhi – Australia (Grappling Education) – Asia & Oceania Trial winner
  7. Craig Jones – Australia – (Absolute MMA) – Invited
  8. Rustam Chsiev – Russia – (K-Dojo) – Invited
  9. Mike Perez – USA – (Atos) – Invited
  10. Murilo Santana – Brazil – (Barbosa JJ) – Invited
  11. Gabriel Argaes – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  12. Gilbert Burns – Brazil – (Zenith Team) – Invited
  13. Matheus Diniz – Brazil – (Marcelo Garcia) – Invited
  14. Jon Blank – USA – (10th Planet) – Invited
  15. Mason Fowler – USA – Caio Terra – 2nd North American Trial winner (moved from -99kg)
  16. Valdir Araujo – Brazil – (Fight Spots) – Invited

MALE -99 kg  (Out of 16)

  1. Perttu Tepponen – Finland – (TJJK Tampere – Hilti BJJ) – 1st European Trial winner
  2. Timothy-Michael Spriggs – USA – (Lloyd Irvin) – 1st North American Trial winner
  3. Paulo Jose – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
  4. Mraz Avdoyan – Germany (Matrix Jiu Jitsu) – 2nd European Trial winner
  5. Gordon Ryan – USA -( Renzo Gracie) – moved from -88kg
  6. Ben Hodgkinson – Australia – (Absolute MMA) – Invited
  7. Vinny Magalhaes – Brazil – (Team Quest) – Invited
  8. Patrick Gaudio – Brazil – (GF Team) – Invited
  9. Lucas Barbosa – Brazil – (Atos) – Invited
  10. Luiz Panza – Brazil – (Checkmat) – Invited
  11. Jackson Sousa – Brazil – (Checkmat) – Invited
  12. Paul Ardila – USA – (ATT) – Invited
  13. Dillon Danis – USA – (Unity) – moved from -77kg
  14. Fellipe Andrew – Brazil – (Zenith JJ) – Invited
  15. Keenan Cornelius – USA – (Atos) – Invited (moved from -88kg)
  16. Claudio Calasans – Brazil – (Atos) – Invited

MALE +99 kg  (Out of 16)

  1. Marcus “Buchecha” Almeida – Brazil – (Checkmat) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Eldar Rafigaev – Moldova – (Jungle Bjj) – 1st European Trial winner
  3. Aaron Tex Johnson – USA – (Unity Jiu-Jitsu) – 1st North American Trial winner
  4. Nick Rodriguez – USA – (Renzo Gracie) – 2nd North American Trial winner
  5. Antonio Braga Neto – Brazil – (AB-MMA) – South American Trial winner
  6. Mateusz Juskowiak – Poland (Murowana Goslina Team) – 2nd European Trial winner
  7. Yuri Simoes – Brazil – (Caio Terra BJJ) – ADCC Worlds 2017 winner (moved up to +99kg)
  8. Orlando Sanchez – USA – (Gracie Barra) – Invited
  9. Roberto Cyborg – Brazil – (Cyborg Fight Sports) – Invited
  10. Jared Dopp – USA – (Lovato BJJ) – Invited
  11. Joao Gabriel Rocha – Brazil – (Soul Fighters) – Invited
  12. Kaynan Duarte – Brazil – (Atos) – Invited
  13. Antonio Carlos Junior – Brazil – (ATT) – Invited
  14. Victor Hugo – Brazil – (Ribeiro Jiu-Jitsu) – Invited
  15. Mahamed Aly – Brazil – (Lloyd Irvin) – Invited
  16. John Hansen – USA – (Vaghi Axios) – Invited

FEMALE -60 kg  (Out of 8)

  1. Beatriz Mesquita – Brazil – (Gracie Humaita) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Jena Bishop – USA – (Alliance) – 2nd North American Trial winner
  3. Franciele Nascimento Santos – Brazil – (Alliance) – South American Trial winner
  4. Livia Gluchowska – Poland (Absolute MMA) – 2nd European Trial winner
  5. Rikako Yuasa – Japan (Dragon’s Den) – Asia & Oceania Trial winner
  6. Bianca Basilio – Brazil – (Almeida JJ) – Invited
  7. Elvira Karppinen – Finland – (MMA Team 300) – Invited
  8. Ffion Davies – Wales – (ECJJA) – Invited

FEMALE +60 kg  (Out of 8)

  1. Gabi Garcia – Brazil – (Alliance) – ADCC Worlds 2017 winner
  2. Amanda Leve – USA – (Ricardo Almeida BJJ) – 2nd North American Trial winner
  3. Carina Santi – Brazil – (G13) – South American Trial winner
  4. Stephanie Egger – Switzerland (Buddy Gym) – 2nd European Trial winner
  5. Jessica da Silva – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  6. Tayane Porfirio – Brazil – (Gracie Barra) – Invited
  7. Nathiely Jesus – Brazil – (Unity) – Invited
  8. Ana Carolina Vieira – Brazil – (GF Team) – Invited

MAIN SUPERFIGHT

Andre Galvao – Brazil – (Atos) – current Absolute champion
vs.
Felipe Pena – Brazil – (Gracie Barra) – ADCC Worlds 2017 Absolute champion